Je 4:47 ráno. Znáte to? Probudíte se vyspalí a v hlavě vám běhá milion myšlenek, jedna přes druhou. Všude kolem vás je ještě tma a ticho a vy si v tom snažíte udělat pořádek, ale marně.
Z množství úkolů, které se neustále odkládají, s další kupou plánů, které jste si pro letošní rok dali, v čase, kdy už máme polovinu března, se z nich vytváří pouhý chaos a zmatek nemožný dodržet nebo snad dotáhnout alespoň část toho všeho do úspěšného konce.
Tak postupně.
Proč titulek odborník?
Poslední rok se v KZT věnujeme velmi intenzivně vzdělávání. Ať už se jedná o pravidelné doplňování odborných informací formou textových sdělení a článků, přes školení nebo semináře a aktivity partnerských společností, které investují nemalé prostředky do kurzů, je k tomu vždy potřeba člověka, který dané problematice rozumí do takové míry, že je ochoten předávat své vědomosti dál,
tedy “odborník“.
Odborníkem se může stát kdokoliv, kdo je ochoten věnovat nemalý životní prostor a čas svému zaměření ve snaze pochopit či posunout systém nebo výrobu i za hranice dosavadních možností, nebo zjednodušit případně zefektivnit stávající postup.
Ovšem ne každý odborník se chce o své získané zkušenosti podělit s kolegy nebo okolím.
V loňském roce, jsme konečně navázali spolupráci se státní organizací NCO NZO. Státní projekt specializace v našem oboru za poslední dekádu ztratil na atraktivitě a hlubším významu. Kdysi to byl velmi zajímavý počin, vytvářet na základě zkušeností odborníky, kteří potom vedli státní zubní laboratoře.
Dnešní doba s 99,8% soukromého sektoru a současná legislativa tento projekt pohřbila.
Postupem času většinu vzdělávání na sebe přebraly soukromé společnosti. Dokáží mezi námi najít nové tváře, které zaškolí, nebo se jim věnují a podporují je, aby byli na konci schopni učit nás ostatní. Je úžasné, kam se díky tomu náš obor posunul.
To, co nám v dnešní době chybí, jsou obecná školení. Jak se řítíme neustále dopředu, logicky tím ustupuje vzdělávání starších technologií, které se stále používají a používat budou. Jedná se především o pravidla výroby, jako jsou například snímací protézy a ortodoncie.
Věda jde dopředu, ale fyziologická pravidla lidského těla zůstávají.
Nejen my sami, ale logicky i nastupující nová generace lékařů se moc o tyto typy náhrad, tím, jak ztrácejí na atraktivitě, nezajímá. Současně nám do toho hází vidle i stát, průběžně špatnou valorizací hodnoty ošetření. Nyní se marně pokouší dohnat propad a opětovně vzbudit zájem o výrobu, protože je velká část populace nedostatečně ošetřena.
Půjde to velmi pomalu, protože dnes kromě pedagogů na SŠ a VOŠ není téměř nikdo, kdo by chtěl předávat své odborné zkušenosti mladším generacím. I stomatologická komora se musí opětovně snažit probudit zájem v mladších ročnících.
Možná v budoucnu přijde doba, kdy zubní technici budou moci více pomáhat lékaři a zastoupit ho v některých fázích, aby se lékaři uvolnily ruce a on mohl ušetřený čas věnovat někomu dalšímu.
Z naší zubotechnické strany je a bude třeba hledat nové odborníky, kteří budou ochotni předávat zkušenosti od starší gardy techniků dál, jelikož jejich roky praxí jsou v mnoha ohledech nepostradatelné.
Tak jsem se konečně dostal k závěru. Mohu si odškrtnout jeden ze svých úkolů, napsat opět něco málo do komorového blogu.
Vám bych chtěl všem popřát úspěšný rok v podnikání, zaměstnání a vlastním vzdělávání, případně ve vzdělávání ostatních.
Ať máme spoustu odborníků.
Bc. Martin Karbusický