Vážení pacienti

Někteří z vás už určitě mají za sebou takový zákrok, kdy bylo třeba nahradit chybějící zuby nějakou zubní náhradou, korunkou, můstkem, či částečnou snímací nebo celkovou náhradou chrupu anebo vaše dítě potřebovalo rovnátka.

Přemýšleli jste někdy, kdo vám tyto náhrady vyrobil?  Víte vůbec, že existuje profese, která se jmenuje „ ZUBNÍ TECHNIK.“ Víte, že zubní technici jsou ti lidé, kteří se stomatology spolupracují v tom smyslu, že na základě jednoho otisku vaší situace v ústech umí vyrobit zubní korunku k nerozeznání od vašich ostatních zubů? Víte, že je každá z těchto prací individuelním výrobkem „na míru“, a že se jedná o jedinečné originální kousky, které jsou od „A“ až po „Z“ ruční prací, a jsou téměř uměleckým dílem?

Protože jsme výrobci těchto zubních náhrad a ortodontických aparátků a víme, že ne zrovna ve všech zubařských ordinacích jsou k vám sdílní a vysvětlí vám, jaké možnosti máte při volbě zubní náhrady, chtěli bychom vám věnovat tuto rubriku s názvem „Pacient“. Mimo jiné byste měli vědět, že si můžete od stomatologa vyžádat prohlášení o výrobku, ze kterého se dozvíte, kdo výrobek vyrobil, z jakého materiálu a může obsahovat i ujednání o ceně.

Na toto prohlášení máte nárok podle § 7, odstavec 3, Nařízení vlády č. 54/2015 Sb., o technických požadavcích na zdravotnické prostředky.

 

Rubrika je rozdělena do šesti sekcí:

Užitečné informacevše, co potřebuje pacient znát o zubních náhradách.

Fixní protetika – Jejich pomocí nahrazujeme jeden nebo více chybějících zubů. Výsledkem ošetření pacienta je dokonalý komfort i estetika. Fixní neboli pevné zubní náhrady jsou pevně připevněny (nacementovány) na obroušené zuby, zubní pahýly.

Snímací protetika – Při rozsáhlých defektech chrupu, když nelze zhotovit fixní můstky či zvolit léčbu implantáty, jsou řešením zubní protézy (náhrady). Umožňují nahradit jen několik zubů, ale také celý zubní oblouk.

Implantáty – Implantát je umělá náhrada zubu, která je podobně jako skutečný zub vsazena přímo do čelisti. Jedná se nejčastěji o titanový váleček nebo šroub, který se vloží na místo chybějícího zubu.

Ortodoncie – je obor, který se zabývá rovnáním zubů pomocí ortodontických aparátků (rovnátek). Řeší estetické i funkční nedostatky v postavení chrupu a to jak u dětí, tak i dospělých.

Léčba je v zásadě možná dvěma způsoby. Fixními rovnátky v podobě zámků nalepených na zubech nebo pomocí snímacího aparátku.

Animace– názorné ukázky