8. 9. 2022 / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Evoluční změna v homotechnicus digitalis
Digitalizace je dnes běžnou součástí života a výjimkou není ani stomatologie. Po dlouhých letech relativně neměnných postupů jsme v posledním desetiletí svědky průniku moderních technologií do tohoto tradičního zdravotnického oboru. Pro majitele stomatologických laboratoří a dentální odborníky je nyní vzrušující doba, která zcela mění pracovní postupy. Tento pokrok přináší nejen zjednodušení a urychlení pracovních postupů, ale také kvalitnější a přesnější výsledky.
Zeptali jsme se proto dvou zubních techniků, dalo by se říci zástupce dvou generací, kteří začínají s digitalizací své laboratoře.
Jedním z nich je Marcela Christine Schneider (Praha), která vyhrála hlavní cenu od Dentamedu na kongresu Tech-dent.
A druhý je Roman Pacas (Brno) majitel laboratoře Paci:Dent.
Jak vnímáte nastupující vlnu digitalizace?
Marcela Christine Schneider
Nastupující vlnu digitalizace vnímám pozitivně, je to součástí existence zubních laboratoří, rychlého vývoje, nástupu všech možných nových materiálů a jejich použití. V dnešní době je to až nutností, mít digitální laboratoř vybavenou jak skenerem, modelovacím softwarem, tiskárnou a popřípadě i výrobní frézou.
Budou zanikat ty laboratoře, které nebudou mít nové vybavení, budou zanikat, jelikož nebudou mít čím konkurovat. Starší zubní technici a lékaři na tom budou hůře, jelikož laboratoře a lékaři, kteří budou fungovat na digitálním systému, budou mít větší klientelu
Roman Pacas
Je to přirozený vývoj srovnatelný s jinými technickými obory na světě. Vnímám to v podstatě pozitivně. Je to přece skvělé, že nám tato doba nabízí takové možnosti, a že tyto technologie můžeme využívat ve prospěch pro náš obor.
V čem vidíte případný největší přínos pro vaši laboratoř, pokud začnete aktivně využívat digitalizaci?
Marcela Christine Schneider
Přínos vidím v tom, že se mohu zařadit mezi ostatní digitální laboratoře, tím pádem získat nový příliv práce, lékařů a držet krok s dobou, což považuji za nutné, ať se to týká jak mladších, tak starších kolegů. S využitím digitalizace se mohu přidat ke kvalitním laboratořím, které zpracovávají kvalitní výrobky, ve spolupráci s kvalitními lékaři. Poctivě a dobře zpracovaná práce je samozřejmě gro veškerého úsilí, aby pacient byl spokojený, to je na prvním místě.
S používáním digitálních systémů zpracování prací přichází nepřeberné množství materiálů, se kterými je možno pracovat, vhodně je používat, a tak nabídnout zubním praxím svojí práci, kterou oni mohou i za sebe prezentovat a tím získávat nové pacienty.
Roman Pacas
Jednoznačně to ulehčí a zefektivní výrobní procesy. Velká úspora času a šetření zdraví techniků, to jsou pro mě ty největší benefity. Zároveň se vám otevře mnohem větší prostor pro nabídku svých služeb v podobě možnosti pracovat i pro velmi vzdálené zákazníky.
Jdete do nemalé investice po dohodě s lékaři nebo se vám prostě chce modernizovat?
Marcela Christine Schneider
Myslím si, že každá kvalitní zubní laboratoř by měla mít za cíl digitalizovat a zlepšovat se ve svém oboru, je nutností jít se současnou dobou, používání všech materiálů na trhu, jejich indikační použití, umět.
Určitě by byla skvělá investice po dohodě s lékařem, za sebe musím říct, že je asi nejlepší jít sám za sebe a být sám sobě investorem do své laboratoře.
Roman Pacas
Musíte jít s dobou a reagovat na poptávku. Pro mě je to jeden z výrazných kroků v modernizaci vlastní laboratoře, který považuji za nevyhnutelný.
Plánujete se učit v modelovacím softwaru nebo pouze skenovat a využívat možností subdodavatelů?
Marcela Christine Schneider
Jistě, plánuji se učit v modelovacím softwaru, nejen fixní protetiku, ale i snímací protetiku, co se týká skeletových náhrad, částečných snímacích náhrad, implantáty. Postupně rozšiřovat zkušenosti a dovednosti ve všem, co software nabízí.
Nebráním se ničemu, ale nástup bude postupný, vzhledem k tomu, že se s digitálním softwarem musí člověk trošku sžít.
Možnost subdodavatelů má určitě své místo, nemusíte mít veškeré svoje vybavení a můžete spolupracovat s jinými kolegy, kteří toto vybavení mají (nemusím mít vše svoje – správa, bere čas, orientace v jednotlivých přístrojích, cenách materiálu, dodavatelů)
Roman Pacas
Musíte jít s dobou a reagovat na poptávku. Pro mě je to jeden z výrazných kroků v modernizaci vlastní laboratoře, který považuji za nevyhnutelný.
Bojíte se, že si nebudete vědět rady?
Marcela Christine Schneider
Nebojím, protože když člověk něco chce, tak si za tím jde a dá se to zvládnout, pokud na to vynaložíme dostatek zájmu, úsilí a času.
Roman Pacas
Rozhodně se nebojím, nějaké překážky určitě přijdou… Vlastně už přišly v podobě výběru scanneru a softwaru. Jde hned o první krok, který je ale velmi důležitý. Musí se tomu prostě obětovat nějaký čas navíc.
Jak jsou na tom kolegové ve vašem okolí? Myslím samozřejmě i lékaře.
Marcela Christine Schneider
Moji kolegové jsou na tom tak, že pokud jsou ve větších a modernějších laboratořích, tak mají tyto digitální vybavení, ale není tomu podmínkou, nejčastějším vybavením je fréza, skener, tiskárna.
Lékaři, jakožto starší vrstva chtějí dožít s tím, co mají, nechtějí investovat a učit se novým věcem, ale naopak někteří, kteří vědí, že ještě pár let budou dělat, chápou systém digitalizace a chtějí si ještě něco vydělat, mají tudíž zájem o intra orální skener a berou ho za nutnost, už jen z důvodu nepříjemného pro pacienta standardního otiskování.
Roman Pacas
V mém okolí pracují někteří už jen digitálně, druzí kombinují výrobu stejně jako já a někdo nevyužívá digitální možnosti vůbec. Digitalizace umožňuje jiný způsob výroby, jde o technologickou vymoženost – nástroj, s kterým je samozřejmě potřeba umět pracovat. Rozhodně za vás nevyřeší použitím jednoho tlačítka vše, přestože mám občas pocit, že si to někteří myslí…
7. 9. 2020
27. 1. 2023
23. 1. 2023
Komora zubních techniků ČR
Ostrovského 253/3
15000 Praha 5
Email: sekretariat@komorazt.cz
Tel: +420 224 213 168
Mob: +420 602 224 298