Evoluční změna v homotechnicus digitalis

8. 9. 2022 / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Evoluční změna v homotechnicus digitalis

Blog

Digitalizace je dnes běžnou součástí života a výjimkou není ani stomatologie. Po dlouhých letech relativně neměnných postupů jsme v posledním desetiletí svědky průniku moderních technologií do tohoto tradičního zdravotnického oboru. Pro majitele stomatologických laboratoří a dentální odborníky je nyní vzrušující doba, která zcela mění pracovní postupy. Tento pokrok přináší nejen zjednodušení a urychlení pracovních postupů, ale také kvalitnější a přesnější výsledky.

Zeptali jsme se proto dvou zubních techniků, dalo by se říci zástupce dvou generací, kteří začínají s digitalizací své laboratoře.

Jedním z nich je Marcela Christine Schneider (Praha), která vyhrála hlavní cenu od Dentamedu na kongresu Tech-dent.

A druhý je Roman Pacas (Brno) majitel laboratoře Paci:Dent.

Jak vnímáte nastupující vlnu digitalizace?

Marcela Christine Schneider

Nastupující vlnu digitalizace vnímám pozitivně, je to součástí existence zubních laboratoří, rychlého vývoje, nástupu všech možných nových materiálů a jejich použití. V dnešní době je to až nutností, mít digitální laboratoř vybavenou jak skenerem, modelovacím softwarem, tiskárnou a popřípadě i výrobní frézou.

Budou zanikat ty laboratoře, které nebudou mít nové vybavení, budou zanikat, jelikož nebudou mít čím konkurovat. Starší zubní technici a lékaři na tom budou hůře, jelikož laboratoře a lékaři, kteří budou fungovat na digitálním systému, budou mít větší klientelu

Roman Pacas

Je to přirozený vývoj srovnatelný s jinými technickými obory na světě. Vnímám to v podstatě pozitivně. Je to přece skvělé, že nám tato doba nabízí takové možnosti, a že tyto technologie můžeme využívat ve prospěch pro náš obor. 

V čem vidíte případný největší přínos pro vaši laboratoř, pokud začnete aktivně využívat digitalizaci?

Marcela Christine Schneider

Přínos vidím v tom, že se mohu zařadit mezi ostatní digitální laboratoře, tím pádem získat nový příliv práce, lékařů a držet krok s dobou, což považuji za nutné, ať se to týká jak mladších, tak starších kolegů. S využitím digitalizace se mohu přidat ke kvalitním laboratořím, které zpracovávají kvalitní výrobky, ve spolupráci s kvalitními lékaři. Poctivě a dobře zpracovaná práce je samozřejmě gro veškerého úsilí, aby pacient byl spokojený, to je na prvním místě.

S používáním digitálních systémů zpracování prací přichází nepřeberné množství materiálů, se kterými je možno pracovat, vhodně je používat, a tak nabídnout zubním praxím svojí práci, kterou oni mohou i za sebe prezentovat a tím získávat nové pacienty.

 

Roman Pacas

Jednoznačně to ulehčí a zefektivní výrobní procesy. Velká úspora času a šetření zdraví techniků, to jsou pro mě ty největší benefity. Zároveň se vám otevře mnohem větší prostor pro nabídku svých služeb v podobě možnosti pracovat i pro velmi vzdálené zákazníky. 

Jdete do nemalé investice po dohodě s lékaři nebo se vám prostě chce modernizovat?

Marcela Christine Schneider

Myslím si, že každá kvalitní zubní laboratoř by měla mít za cíl digitalizovat a zlepšovat se ve svém oboru, je nutností jít se současnou dobou, používání všech materiálů na trhu, jejich indikační použití, umět.

Určitě by byla skvělá investice po dohodě s lékařem, za sebe musím říct, že je asi nejlepší jít sám za sebe a být sám sobě investorem do své laboratoře.

Roman Pacas

Musíte jít s dobou a reagovat na poptávku. Pro mě je to jeden z výrazných kroků v modernizaci vlastní laboratoře, který považuji za nevyhnutelný.

Plánujete se učit v modelovacím softwaru nebo pouze skenovat a využívat možností subdodavatelů?

Marcela Christine Schneider

Jistě, plánuji se učit v modelovacím softwaru, nejen fixní protetiku, ale i snímací protetiku, co se týká skeletových náhrad, částečných snímacích náhrad, implantáty. Postupně rozšiřovat zkušenosti a dovednosti ve všem, co software nabízí.

Nebráním se ničemu, ale nástup bude postupný, vzhledem k tomu, že se s digitálním softwarem musí člověk trošku sžít.

Možnost subdodavatelů má určitě své místo, nemusíte mít veškeré svoje vybavení a můžete spolupracovat s jinými kolegy, kteří toto vybavení mají (nemusím mít vše svoje – správa, bere čas, orientace v jednotlivých přístrojích, cenách materiálu, dodavatelů)

Roman Pacas

Musíte jít s dobou a reagovat na poptávku. Pro mě je to jeden z výrazných kroků v modernizaci vlastní laboratoře, který považuji za nevyhnutelný.

Bojíte se, že si nebudete vědět rady?

Marcela Christine Schneider

Nebojím, protože když člověk něco chce, tak si za tím jde a dá se to zvládnout, pokud na to vynaložíme dostatek zájmu, úsilí a času.

Roman Pacas

Rozhodně se nebojím, nějaké překážky určitě přijdou… Vlastně už přišly v podobě výběru scanneru a softwaru. Jde hned o první krok, který je ale velmi důležitý. Musí se tomu prostě obětovat nějaký čas navíc.

Jak jsou na tom kolegové ve vašem okolí? Myslím samozřejmě i lékaře.

Marcela Christine Schneider

Moji kolegové jsou na tom tak, že pokud jsou ve větších a modernějších laboratořích, tak mají tyto digitální vybavení, ale není tomu podmínkou, nejčastějším vybavením je fréza, skener, tiskárna.

Lékaři, jakožto starší vrstva chtějí dožít s tím, co mají, nechtějí investovat a učit se novým věcem, ale naopak někteří, kteří vědí, že ještě pár let budou dělat, chápou systém digitalizace a chtějí si ještě něco vydělat, mají tudíž zájem o intra orální skener a berou ho za nutnost, už jen z důvodu nepříjemného pro pacienta standardního otiskování.

Roman Pacas

V mém okolí pracují někteří už jen digitálně, druzí kombinují výrobu stejně jako já a někdo nevyužívá digitální možnosti vůbec. Digitalizace umožňuje jiný způsob výroby, jde o technologickou vymoženost – nástroj, s kterým je samozřejmě potřeba umět pracovat. Rozhodně za vás nevyřeší použitím jednoho tlačítka vše, přestože mám občas pocit, že si to někteří myslí…