SERIÁL: “Jak to vidím já.” 2/8 – Bc. Alexandra Seidlová

13. 7. 2020 / Comments (0)

Aktuality Blog

Prezidentku Komory zubních techniků Alexandru Seidlovou Vám určitě nemusíme představovat, ale předpokládáme, že ji chápete a berete spíše jako úředníka KZT. Abyste ji poznali trochu i z profesní stránky, položili jsme ji stejné otázky jako ostatním osloveným. 

Bc. ALEXANDRA SEIDLOVÁ

prezident KZT ČR
Dentalex Labor s.r.o. – jednatel

Žatec

Jak dlouho se věnujete oboru?

Od roku 1975, to je 45 let.

Co je Vaší doménou fixní, snímací, ortodoncie nebo kombinace?

Jsem generace, která musela zvládnout všechno, takže zpočátku jsem musela skloubit obojí. Postupem času jsem se vyprofilovala na fixní práce, ale s přibývajícím věkem a novými technologiemi jsem své místo přenechala mladším kolegům a sama se věnuji snímatelné protetice, především celkovým náhradám. To mě hodně baví.

Jak se díváte na digitalizaci oboru?

Je to skvělá věc. Odpadá nám díky ní těžká a špinavá práce, otevírá se nám prostor a nové možnosti. Přináší nový pohled na práci zubního technika. Ovšem jakkoli se ozývají hlasy, že nás /zubní techniky/ postupně vytlačí z trhu, já si to nemyslím. Vrstvení materiálu na konstrukci rukou zubního technika je nenahraditelné. Má-li se dosáhnout estetické dokonalosti, bez nás to nepůjde. Budeme tu stále, jen nás bude o hodně méně, a hodně se změní náplň naší práce. A navíc – i přes dynamický vývoj technologií, u snímatelných náhrad ještě dlouho potrvá potřeba naší práce, kterou do konečné podoby náhrad vkládáme. A dědečkové a babičky, kteří nemají finance na nejmodernější protetiku, nás budou potřebovat i nadále.

Jak Vás ovlivnila nebo ovlivňuje korona krize?

Výrazně. Ukázala nám, jak jsme závislí na fixních náhradách, které jsou ohodnoceny více reálně než špatně naceněné snímatelné náhrady. Nechápu kolegy, kteří ignorují to, že se jim nedostává financí, a přesto nejsou schopni svoji práci lépe ohodnotit. Ničí se tím trh, podrážejí se nohy kolegům, kteří mají svoji práci ohodnocenou lépe, a vzbuzuje se tak u zubních lékařů dojem, že se dá vyrobit kvalitní totál za hubičku. Hlavním důsledkem nízkých cen, jsou nízké platy a tím pochopitelně nedostatek nových mladých techniků, kteří nejsou ochotni pracovat do úmoru za pár korun.

V současné době lze studovat 2 obory „Asistent zubního technika“ 4 roky s maturitou a „Diplomovaný zubní technik“ 3 roky s absolutoriem a titulem DiS. Jaký je Váš názor na vzdělávání v našem oboru a následné uplatnění?

Je to nesmysl, na který poukazujeme řadu let, a žádáme o zrušení dvoukolejnosti.  Ovšem lobby škol, které asistenta vyučují, je velmi silné, a zrušení dvoukolejnosti se nedaří. Osobně si myslím, že by stačilo klidně tak 4-5 škol, kde by se vyučovalo kvalitně, s moderními technologiemi, pokrokovými vyučujícími, aby se do praxe zařazovali technici, kteří budou pro práci zapálení a budou ji chtít opravdu dělat. Ne tak, jako je to dnes, každoročně spoustu maturantů a absolventů, kteří odcházejí ze školy s tím, že tuhle práci nikdy dělat nebudou. To je úplně špatně.

Co si myslíte o I kódech, měl by je zubní technik prodávat za reálnou kalkulovanou cenu nebo být solidární se zubním lékařem?

Samozřejmě, že správné je prodávat své výrobky za reálnou cenu, kdybychom to tak dělali od začátku, ten problém by byl už dávno vyřešen. Ale my nejsme schopni držet spolu, takže problém přetrvává. Za prvé by si zubní lékaři měli uvědomit, že na nás přehazují „Černého Petra“, kterého měla ČSK řešit už před mnoha lety, a neřešila. Sami se nedokážou shodnout na tom, co je vlastně dobře. Ti, kdo nemají smlouvu s pojišťovnou, chtějí pacientovi za jeho peníze odevzdat kvalitní náhradu a naši reálnou cenu akceptují. Ti, kdo jsou svázáni smluvním vztahem s pojišťovnou, chtějí, abychom akceptovali jejich omezení, což my běžně děláme, a stalo se to zvyklostí. Od roku 2021 by měly platit nové podmínky, které částečně problém odstraňují, protože jsou v nich akceptovány možnosti dovýběru u celkových náhrad. Ale jinak zůstává ten materiál stále kontroverzní. Uvidíme, v jaké formě bude schválen Parlamentem. 

Jak vidíte budoucnost technika za 10 let?

Jak jsem už řekla – bude nás o hodně méně, a náplň naší práce se hodně změní. Budou vytvořeny velké moderní celky s digitální výbavou, které budou mít široký rádius působnosti, Malé regionální laboratoře zaniknou, s výjimkou solitérních laboratoří specializovaných na dokonalou estetiku anebo na snímatelnou protetiku – tady se ale obávám, že s odchodem velkého procenta zubních lékařů do penze, bude osud snímatelných náhrad komplikovaný.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..