Deset nejčastějších chyb v žádostech:

Úřad práce nám zaslal leták s nejčastějšími chybami v programu Antivirus, některé jsou již vyjmenované níže:

1. Chybějící údaje

Všechna políčka musí být vyplněna. Úředníci se pokoušeli žádost co nejvíce zjednodušit, proto v ní zůstaly jen ty důležité údaje.

2. Špatně vyplněné IČO

Formulář se sice automaticky vyplní podle názvu společnosti, ministryně ale nabádá, abyste si především identifikační číslo své firmy ještě překontrolovali.

3. Chybné číslo účtu

Číslo vašeho bankovního účtu musí být napsáno správně, jinak se nemusíte peněz dočkat. “Pokud se budeme domnívat, že tam něco chybí nebo je tam něco špatně, raději peníze nepošleme,” sdělila navíc Maláčová.

4. Chybějící potvrzení o vlastnictví účtu

Aby úředníci věděli, že bankovní účet, na který peníze pošlou, je opravdu váš, potřebují důkaz. Tím může být smlouva o zřízení účtu nebo potvrzení o jeho vedení, které si můžete stáhnout nebo vytisknout z internetového bankovnictví.

5. Pracovní verze

Ještě jednou se ujistěte, že se chystáte poslat finální a ne jen pracovní verzi dokumentu. Ta, která nemá náležité identifikační znaky a podpis, není z pohledu Úřadu práce platná.

6. Chybějící elektronický podpis

Pokud posíláte žádost e-mailem, nesmí v ní chybět váš elektronický podpis. Ten musí být jak pod žádostí, tak dohodou, případně by měla být elektronicky podepsána alespoň celá zpráva.

7. Přejmenovaný dokument

“Až budete dokument ukládat, tak jej, prosím, nepřejmenovávejte. Každý dokument má vygenerovaný název a ten je ojedinělý,” vysvětlila ministryně s tím, že název je důležitý pro identifikaci konkrétního žadatele.

8. Posílání dokumentů po jednom

Žádost, dohodu, doklad k účtu a případně plnou moc posílejte najednou. Nemusíte se bát, že datová schránka nebude stačit.

9. Chybějící plná moc

Pokud zmocníte jiného člověka, aby jednal vaším jménem, musíte to také doložit plnou mocí.

10. Zmocnění při použití cizí datové schránky

Podobně jako u deváté chyby i při používání datové schránky, která není psána na vás, musíte přiložit zplnomocnění.