Kongres TECH-DENT 2026 / video

26. 5. 2026 / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kongres TECH-DENT 2026 / video

Aktuality Novinky

Jednoho čtvrtečního odpoledne na jaře 2025 Rada KZT ČR diskutovala o tom, že by bylo fajn uspořádat druhý ročník odborného kongresu nejen pro zubní techniky, ale i zubní lékaře. Nebyl to úkol úplně snadný, protože v současné době je zájem o vzdělávání lehce na ústupu. Proto bylo potřeba velmi precizně promyslet sestavu přednášejících a témat. To se nakonec podařilo, a tak na Pragodentu v říjnu 2025 bylo možné kongres Tech-Dent představit a poskytnout účastníkům dentálního veletrhu malou ochutnávku z jeho budoucích přednášek.

Příprava takové akce je velmi náročná až vyčerpávající, navíc bylo potřeba vyrovnat se prvnímu ročníku, který byl velmi úspěšný. S komplexní vizí kongresu přišel Martin Karbusický, velmi statečně mu sekundovala Naďa Kroupová, která zajišťovala veškeré grafické zpracování od pozvánek, programů, webových stránek, vizitek pro účastníky, příspěvků na Facebooku Komory atd., ostatní organizační náležitosti vyřizovala Marcela Tůmová, která opět prokázala své neuvěřitelné komunikační schopnosti, zejména při jednáních s hotelem Pyramida, kde se kongres odehrával.

A pak přišel den D, 23.5.2026. Ráno jsme se všichni probudili do krásného slunného dne, který by možná leckdo z nás raději strávil někde na lehátku se skleničkou dobrého drinku. A tak nás velmi těšilo, kolik lidiček z českého zubotechnického světa přijelo za vzděláním. Náročný den zahájila prezidentka KZT Markéta Volrábová, která i celý kongres moderovala. Ve své úvodní řeči přivítala všechny účastníky, přednášející a poděkovala organizačnímu týmu. Přednášejícími byli samí sympatičtí chlapci, MUDr. Martin Čelko z Hradce Králové, Martin Holeček z Karlových Varů, MUDr. Pavol Anděl z Hlohovce a celý den zakončili hoši z Plzně, MUDr. Marek Pokorný v tandemu s Jaromírem Třískou.

První přednáška MUDr. Čelka se nesla v duchu digitálního otisku, jeho přípravy a postupu scanování. Byly vysvětleny principy, výhody, nevýhody a rozdíly mezi analogovým a digitálním otiskem. Na první pohled by se možná zdálo, že téma přednášky je spíše určeno pro zubní lékaře, ale i zubní technik si v ní našel to své. Vždy je přínosem, když obě spolupracující strany mají povědomí o činnosti toho druhého, o problémech, se kterými se každá strana musí potýkat. Pak dochází k lepšímu pochopení případných komplikací.

Po přestávce zvané „coffee break“ vtrhnul na podium živel v podobě Martina Holečka. Všechny jeho přednášky mají šťávu, jsou poutavé a velmi konkrétní. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Téma Implantologická protetika, design, výroba je v současné době velmi frekventované, a tak posluchač může nabýt dojmu, že se bude nudit. Ne však u Martina Holečka. Opět to byl koncert. Vždy má něco nového, nebojí se interakce, a tak zapojil i „ochotníka z davu“ MUDr. Blažka, se kterým již dlouho spolupracuje. Detailně Martin vysvětlil své zkušenosti s konstrukcemi u celočelistních rekonstrukcí i s návodným videem celého postupu designu.

MUDr. Pavol Anděl měl trochu ztíženou situaci, protože musel svou přednáškou probudit publikum odpočívající po dobrém obědě, ale výzvy se nebál a zhostil se jí se ctí. Jeho přednáška Ortodontická předprotetická příprava byla tak poutavá, že rázem byli všichni v sále v plném soustředění. Navíc přednášel krásnou slovenštinou. Naštěstí jsme všichni plně rozuměli, protože jsme generace pondělních slovenských večerů České televize. Během svého přednáškového bloku představil svou práci, zdůraznil nutnost spolupráce mezi ortodontistou, protetikem a zubním technikem a vše demonstroval na několika svých případech. A ještě stačil i fandit svému hokejovému týmu, který hrál s tím naším na MS v ledním hokeji. Konec zápasu jsme pak všichni společně sledovali o přestávce. Závěr zápasu jsme pak společně sledovali během další coffee break přestávky, kterou navíc zpříjemnila degustace italských vín…mňam.

Odpolední program uzavírali hoši z Plzně, MUDr. Marek Pokorný společně se zubním technikem Jaromírem Třískou. Tuto dvojici jsme záměrně zařadili na konec programu, protože jakýkoliv vymezený čas na jejich přednášku jim nikdy nestačí a prodlužuje se. Marek s Járou spolupracují již řadu let, jejich doménou je kombinovaná protetika kotvená na teleskopických korunkách. Vždy mají v úvodu trochu teorie, kterou tentokrát ještě doplnili o nastínění jejich spolupráce s fyzioterapeuty. Poukázali na to, jak je naše tělo vzájemně propojeno a jak i zdánlivě nesouvisející potíže s pohybovým ústrojím mohou ovlivnit stomatognátní systém. A pak už následovala smršť jejich případů z praxe. A zase přetáhli časový limit.

Závěr kongresu patřil společenskému večeru, během kterého se soutěžilo o hodnotné ceny ve vědomostním kvízu Kahoot. Poté už následoval prostor pro neformální setkání, debaty, tanec i příjemné sdílení dojmů z celého dne.

Před víc jak rokem měla Rada KZT vizi uspořádat odborný kongres, kde by se propojily všechny oblasti protetiky – fixní, snímatelná i ortodoncie. Od vize ke skutečnému kongresu to byla dlouhá cesta, ale s úspěšným koncem…alespoň podle reakcí účastníků tomu tak bylo.

Bc. Markéta Volrábová
Prezident KZT

Odborné přednášky, nejnovější technologie, inspirativní setkání a skvělá atmosféra – to vše zachycuje tento krátký sestřih z největší akce Komory zubních techniků ČR roku 2026. Velké poděkování patří Kateřině Markové za profesionální zpracování videa a zachycení nezapomenutelné atmosféry celé akce.

FOTOGALERIE