Ozvěny Ústeckého DenTu 2024 – Dominique Fajtů

12. 2. 2024 / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ozvěny Ústeckého DenTu 2024 – Dominique Fajtů

Blog

Ve dnech 16. a 17. ledna 2024 se uskutečnil 7. ročník soutěže studentů oborů Asistent zubního technika a Diplomovaný zubní technik, kterou pod názvem Ústecký dent pořádá Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická z Ústí nad Labem.

Již tradičně se soutěží ve dvou disciplínách. V morfologické modelaci a anatomické kresbě. A právě studentovi hradecké školy Dominique Fajtů, jež obsadil druhé místo v anatomické kresbě, jsme za Komoru zubních techniků položili několik otázek.

Dominique měl jste před začátkem studia ponětí o náplni práce zubního technika?

Abych pravdu řekl, nedokázal jsem si představit, co práce obnáší. Kolik věcí technik musí znát, ani míru zodpovědnosti, kterou mnohdy musí nést. Teď už vím, že je tato práce hlavně o preciznosti, pečlivosti, citu pro estetiku a seberozvoji.

Proč jste se rozhodl studovat právě obor zubní technik?

Dlouho jsem hledal obor, který by mě naplňoval. Studoval jsem dvě střední školy a v každé z nich mi něco chybělo. Obor zubní technik byl pro mě propojením kreativity, přírody, zdravotnictví a estetiky. Zároveň mám pocit, že je tento obor perspektivní a má smysl.

Co Vás na práci zubního technika baví?

Řekl bych, že individualita každé situace. Baví mě, když není práce monotónní a člověk může využít trochu své kreativity. Nejvíce mě baví pozorovat detaily, které docílí k co nejpřirozenějšímu vzhledu.

Chcete se po skončení studia věnovat profesi zubního technika?

Rozhodně ano, zatím nejvíce tíhnu k fixní protetice.

Co očekáváte od své praxe, až se naplno zapojíte do pracovního procesu v zubní laboratoři?

Dost jsem nad tím přemýšlel a musím uznat, že to bude asi nejtěžší období, které budu muset překonat. Přechod ze školního prostředí do prostředí, kde není moc prostoru pro chyby, kde ho bude tlačit čas a kolikrát si nebude umět poradit při řešení složitých situací, se bez zkušenějších kolegů neobejde. Snad budu mít to štěstí potkat někoho, kdo bude trpělivý a bude se se mnou chtít podělit o jeho znalosti z dlouholeté praxe.

Myslíte si, že budete ihned po absolvování studia plnohodnotným členem pracovního kolektivu zubní laboratoře? Nebo budete muset zpočátku pracovat pod dohledem zkušenějšího kolegy?

I když bych si to moc přál, bohužel jsem realista. Je mi jasné, že se ideální situace, které se učíme ve škole, nemohou rovnat realitě. Nemluvě o tom, že si většinu prací vyzkoušíme pouze jednou. Avšak myslím, že každý nějak začínal a je důležité se k tomu tak postavit. S dobrým přístupem k práci a s nasloucháním zkušenějších snad tuto mezeru brzy doplním.

Jak by měla vypadat zubní laboratoř, ve které byste chtěl pracovat?

Určitě by měla být dobře osvětlená, čistá a měla by tam panovat příjemná atmosféra.

Jaké oblasti zubní protetiky byste se chtěl věnovat?

Zatím mám nejblíže k fixní protetice, konkrétně k práci s keramikou. Avšak ještě jsem neměl moc možností vyzkoušet něco jiného.

Chystáte se v budoucnu provozovat svoji zubní laboratoř?

Ve vzdálené budoucnosti možná. Rozhodně to ale není mou prioritou. Pokud bych našel laboratoř se skvělým a perspektivním kolektivem, tak budu raději tam.

Děkujeme Dominique Fajtů za odpovědi a přejeme mnoho dalších úspěchů nejen při studiu.