Ještě není pozdě…

9. 2. 2021 / Comments (0)

Blog

Začátek roku je čas, kdy bilancujeme. Vzpomínáme, jaký vlastně proběhlý rok byl a zda naplnil to, co jsme si nastavili na jeho začátku na to, co se povedlo anebo naopak.

Když napíšu, že rok 2020 byl přinejmenším velmi zvláštním rokem, pak se mnou budete pravděpodobně souhlasit. Nemoc Covid-19 ovlivnila díky vládním nařízením a celkové atmosféře ve společnosti malým či větším způsobem téměř každého, zubní laboratoře nevyjímaje. Nedostatek ochranných prostředků, strach zdravotníků z nákazy, ale zároveň strach lidí kamkoli chodit, to byl důsledek zavřených laboratoří v první polovině roku. Ani druhá polovina roku z toho nevychází nejlépe, díky prudkému nárůstu nemoci je to doba karantén, izolací a potažmo méně práce.

I přes veškeré úlevy, které poskytovala vláda, ať to bylo formou dotací nebo půl ročním odpuštěním záloh na sociální a zdravotní či jiných záchranných programů, si mnoho z nás sáhlo na samé dno.

Možná to teď bude znít tvrdě, ale tato zlá doba prověřila stav našeho oboru.

Ty laboratoře, které prodávají za kalkulované ceny a ve svých kalkulacích mají zahrnutou položku „rezervy“ nebo „rizikový fond“ se určitě nedostaly do tak výrazných problémů, jako laboratoře, které jedou lidově řečeno „nadoraz“, podbízí se cenou a nese to své důsledky: spousta hodin strávených v práci nad rámec pracovní doby, nízké platy zaměstnanců – někdy dokonce nižší úvazky zaměstnancům pro nižší mzdu, než je zaručená minimální, ale konečné hodiny odpovídající plnému úvazku a tak by se dalo pokračovat dále. A přesně tento typ laboratoří táhne náš obor dolů. Je to prostě takový začarovaný kruh.

Snížíme cenu, abychom konkurenci přebrali práci = práci máme, ale prodáváme za nízké ceny = méně vyděláme, proto musíme dělat více hodin nebo musíme dát méně peněz zaměstnancům. Konkurence si chce udržet své zákazníky, proto se také snaží držet cenu = nezvyšuje, je to v závislosti na tom, jak si je jistá svými zákazníky = ceny se takto tlačí dolů i s celým naším oborem = je to cesta do pekel.

Na trhu práce je nedostatek zubních techniků i přesto, že ze škol vychází vysoké počty absolventů. Stačí se podívat na jeden inzertní server.

Vidíme, že existují laboratoře, které se nestydí nabízet zaměstnanci mzdu na plný úvazek 14 600 Kč. Pominu to, že jednají protiprávně, protože jsou povinni platit minimální zaručenou mzdu, která pro rok 2021 činí 22 600 Kč. Ale vidíme i laboratoře, které nabízí mzdu 30 000 – 50 000 Kč, i když těch není tak mnoho. Nejběžnější nabídky se pohybují někde kolem 20 000 – 22 000 Kč.

Je také zajímavé podívat se na platové tabulky zdravotníků státních zaměstnanců (kterých je v republice poskrovnu, ale jsou tu) pro rok 2021. Zubní technik zde patří podle dosaženého vzdělání do 9 a 10 platové třídy.

Z těchto platových tabulek vidíme, že zubní technik ve státní sféře cca po 10 letech dosahuje na průměrnou mzdu, která v současnosti činí 35 441 korun měsíčně. Minulý rok dosahovala výše 34 835 korun, tak došlo k jejímu meziročnímu nárůstu o 2 procenta. Ruku na srdce – je běžné, že vaši zaměstnanci dosahují takové mzdy za 8 hodin práce?

Průměrnou mzdu si u nás údajně vydělá jedna třetina obyvatel. Panují však poměrně výrazné rozdíly. Některá povolání se k této mzdě přibližují např. účetní, automechanici, policisté, osobní bankéři, lékárníci. Profesemi, jejichž výdělky celorepublikový průměr převyšují, jsou například lékaři, programátoři, ředitelé škol, daňový poradci, advokáti. Naopak nejnižší mzdy, ty i vyčíslím, pobírají uklízečky, které si měsíčně vydělají pouhých 16 100 korun.

Vrátní s 14 850 korunami, servírky a číšníci s platem 20 700 korun, kadeřníci s 21 250 korunami, recepční s 23 200 korunami. Prodavači a kuchaři mají kolem 24 200 korun.

Náš obor je krásný, ale opravdu si zaslouží tuto pozici? Jednoznačně NE. Ale můžeme si za to sami, protože většina z nás neumí ohodnotit cenu své práce.

O kalkulacích a cenách jsme toho napsali už spoustu, na web jsme umístili kalkulačku pro výpočet minutového nákladu, abyste si spočítali ceny za výrobky.

Pro některé je to možná složité, ale jsou to obyčejné kupecké počty a není v tom potřeba hledat nějaké složitosti. Proto ještě jeden pokus, jak to vysvětlit, co nejjednodušeji.

Zisku dosáhneme, když od tržby odečteme náklady. Tržba jsou finanční prostředky přijaté za prodané výrobky v příslušném časovém období.

Největším kamenem úrazu je stanovení ceny výrobku. Pro její výpočet musíme znát čas, který potřebujeme na zhotovení a náklady. 

Čas si každý může změřit, ale pozor do času se nezapočítávají prostoje například, když se výrobek polymeruje nebo tuhne sádra atd. Orientační časy zpracovala KTZ v roce 2011 a jsou k dispozici na webu v rubrice cenová politika“.

Náklady se počítají na určitou časovou jednotku. V našem případě je to na minutu.

Do nákladů se zahrnují veškeré mzdové náklady na všechny zaměstnance včetně odvodů, rovněž odvody za zaměstnavatele, náklady na materiál, subdodávky, odpisy hmotného majetku, popř. leasing a náklady na veškerou provozní režii.

Do nákladů nesmíme zapomenout zahrnout také mzdu podnikatele (ta odpovídá běžné mzdě v našem oboru) a také zisk (pro který vlastně podnikáte), fond investic a již v úvodu zmiňovaný rizikový fond. Opět pro výpočet minutového nákladu máme na webu tabulku. Stačí vyplnit čísla a pod tabulkou jsou k jednotlivým nákladům vysvětlivky.

Cenu výrobku spočítáme podle vzorce:

Možná by bylo zajímavé pro ty, co si stanovili ceny jen tak od oka, tento vzorec obrátit a dosadit hodnoty do ceny výrobku a času, poté výsledek porovnat s průměrným minutovým nákladem laboratoří zpracovaným KZT v roce 2018.

Obsáhlý článek jsme zveřejnili v našem magazínu 2-2018 a najdete ho na webu KZT v archivu magazínů.

Obrácený vzorec by vypadal následovně:

Tehdy činil průměrný minutový náklad 11,05 Kč/min. Odvíjel se od velikosti laboratoře a počtu zaměstnanců v rozmezí 9,9 – 12,5 Kč/min. A nezapomeňte, že jsme se posunuli téměř o 3 roky dále, a ty roky provázela inflace.

Tak jak vám to vyšlo?

Je-li to číslo vyšší, asi to máte v pohodě, je-li nižší tak jsou možná v pohodě velké laboratoře nebo ti, co pracují ve svém a neplatí nájem a neinvestují do nových přístrojů a zařízení a platí zaměstnancům nižší mzdu než tu zaručenou, ale určitě nejsou v pohodě ti ostatní.

Zapamatujte si:

 • Tím, že budete dělat více za nižší ceny, nezbohatnete!
 • Tím, že budete podrážet ceny, posunete náš obor na samé dno!
 • Tím, že se spokojíte s málem, srazí vás na kolena drobný úbytek práce!
 • Tím, že nezaplatíte zaměstnance, za chvíli žádné nenajdete!
 • Tím, že nad tím mávnete rukou, růst cen okolního prostředí se nezastaví! 

Jen pro zajímavost:

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců v červnu 2020 byla 3,1 %.

Meziročně vzrostly ceny:

 • bydlení 10%
 • nájemné 3,1%
 • ovoce 27,2%
 • mouka 12,9%
 • cukr 15,9%
 • maso, uzeniny 10,9%
 • tabákové výrobky 12,2%
 • stravovací služby 5,5%
 • elektřina 7,6%
 • pivo, víno 5,3%
 • oděvy a obuv 3,4%

O kolik % vzrostly ceny za výrobky u vás?

Je nejvyšší čas na změnu. I když to tak zatím nevypadá a předpoklad je, že kvůli koronaviru přijde ekonomická krize, tak zatím pro zvýšení cen nahrává situace, kdy od nového roku byla zrušena superhrubá mzda a lidem v peněženkách zůstane více peněz, také ušetří díky tomu, že nemohou cestovat, chodit za kulturou, ale mohou si nechat udělat nové zuby.

Teď je ten nejpříhodnější čas. Až se projeví nezaměstnanost v důsledku koronakrize, bude pozdě.  

                                                                                                                                      Naděžda Kroupová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..