Fixní protetika

Fixní náhrady

Jejich pomocí nahrazujeme jeden nebo více chybějících zubů. Výsledkem ošetření pacienta je dokonalý komfort i estetika. Fixní neboli pevné zubní náhrady jsou pevně připevněny (nacementovány) na obroušené zuby, zubní pahýly.

Mezi fixní náhrady patří:   výplně

                                                korunky

                                                můstky

=

Výplně

Pokud není zub příliš destruovaný kazem, je možno jej opravit výplní. Ta se umisťuje do dutiny (tzv. kavity), která vznikne odstraněním zubního kazu. Zubní výplň by měla obnovit funkci i vzhled zubů a volba materiálu záleží na velikosti kavity a také na vaší volbě.

výplň amalg

druhy výplní

1. Výplně z pryskyřičných materiálů
2. Výplně z keramických materiálů
3. Výplně ze zlata nebo zlatoplatiny
4. Fazety z keramických nebo pryskyřičných materiálů

=

Korunky

Zhotovují se, pokud je zub poškozen tak, že rozsah postižení nedovoluje tento stav ošetřit výplní. Korunka představuje jakýsi plášť, který se nasadí na obroušený zub. Zubní korunky, ačkoliv to tak nevypadá, jsou velmi složité a pracné zubní náhrady. Každá zubní korunka je jedinečná a vyrobená speciálně pro vás. Rovněž se dá zhotovit z různých materiálů.

korunky

1. Korunky kovové:  standard
                                   nadstandard
2. Korunky pryskyřičné
3. Korunky keramické na kovu: korunka s keramickým schůdkem
4. Korunky celokeramické

=

Můstky

Zhotovují se v případě, že jste přišli o celý zub nebo jej máte poškozený do té míry, že už by nebyl schopen unést korunku. Zuby sousedící s mezerou se obrousí, na ty se nasadí korunky, které mezi sebou nesou kompletní umělý zub, jež vyplní mezeru.

V případě ztráty zubu je důležité vyplnit mezeru po chybějícím zubu co nejdříve. Argumentem pro takové počínání není pouze estetické hledisko, ale je třeba vzít v úvahu také skutečnost, že po ztrátě zubu dochází k putování sousedních zubů do vzniklé mezery a také zuby v protější čelisti hledají oporu, vychylují se a povylézají. Následkem všech těchto změn dochází k poruchám skusu a k nevratnému porušení poměrů v ústech.

=

mustek_kov_11
1. Můstky z kovu
2. Můstky fazetované pryskyřicí
3. Můstky keramické:
                                        a) celokeramické

                                                      b) metalokeramické

                                        c) metalokeramické v kombinaci s korunkami