Ústecký Dent 2019

19. 3. 2019

Letošní 3. ročník proběhl ve dnech 15. a 16. ledna. Soutěžící studijních oborů Asistent zubního technika a Diplomovaný zubní technik přijeli z celé ČR, tentokrát ale bez zahraničních zástupců, což chceme od příštího roku opět změnit.

Soutěžní den na ústecké VOŠZ a SŠZ slavnostně zahájili ředitelka školy PhDr. Miroslava Zoubková. Po organizačních informacích odborné učitelky Miroslavy Hnízdilové začalo 24 účastníků naplňovat dvě soutěžní disciplíny. V kresebné se hodnotila kresba žvýkací plochy prvního horního premoláru. U modelace horních řezáků a špičáku šlo především o precizní voskovou modelaci a morfologicky vystihnout jejich přirozenost. K dispozici měli účastníci též speciální pomůcky a materiály, které poskytli pro tento účel sponzoři. Bez nich a přispění Krajského úřadu by nemohla tato akce proběhnout. Pracovní modely opět poskytl pan Čeněk Neruda, který zároveň i celou soutěž stínoval. Podporu jsme získali především u společností StomaTeam, což byl i mediální partner akce, Henry Schein, Dentamed, Vita, Interdent, Rodentica, Kulzer, Krbec Dent, Dentoflex, Vaše zubní centrum – Kera  Dens, Svět rovnátek, Straumann, GlaxoSmithKline. Hodnotící komise zastoupená panem Antonínem Skokanem, zubním technikem z Prahy, panem Danielem Černým, zubním technikem z Prahy, paní Ivou Machkovou, zástupkyní společnosti Medent s.r.o. v Ústí nad Labem, panem Michalem Novým, zubním technikem a obchodním poradcem firmy Interdent Praha a panem Miroslavem Polákem, zubním technikem z firmy  Chironax s.r.o. Ústí nad Labem. Tito odborníci z praxe měli opravdu složitý úkol vybrat a ocenit nejlepší práce. Všechny byly na značně profesionální úrovni a ve většině velmi vyrovnané.

A že se jen nesoutěžilo, svědčil i poměrně bohatý doprovodný program pro doprovázející pedagogy. Studentky oboru Diplomovaná dentální hygienistka předvedly svoje schopnosti a dovednosti v rámci praktické správné ústní hygieny a prezentace zubních techniků poukázaly na možnosti a prohlubující rozvoj spolupráce se zahraničním partnerem a také jak zpestřit a více prohloubit učivo stávajících osnov ve vzdělávání budoucích zubních techniků. Zábavný společenský večer pak poskytl pedagogům a studentům prostor k diskusím a výměně zkušeností z vlastní výuky a též přispěl k celkové přátelské atmosféře, ve které se celá soutěž nesla.

Druhý den se všichni sešli ke konečnému verdiktu poroty. Na první pozici v kresbě stanula Zdislava Kroupová z pořádající školy, druhé místo patřilo Plzni, třetí Praze. V modelovacích technikách se nejlépe umístila Wágnerová Tereza z Českých Budějovic, druhou pozici obsadil Nymburk a třetí Karlovy Vary. Jelikož každá škola měla vždy dva zástupce mezi soutěžícími, stala se po celkovém součtu bodů nejúspěšnější školou SŠZ a VOŠZ z Českých Budějovic. Pořádající škola obsadila šestou příčku. Vítězové obdrželi od zástupců podporovatelů velmi hodnotné ceny.

Velmi pozitivní reakce všech účastníků nás opět zavazuje uspořádat 4. ročník soutěže a již nyní žijeme její přípravou.

Mgr. Břetislav Matyáš

Pořadí jednotlivců – kresba