Aktuality

Pozor na podvodné katalogové firmy!

13. 11. 2016

=

Vážení kolegové,

=

chtěli bychom vás informovat a zároveň varovat, že se v poslední době začaly opět množit tzv. katalogové podvody.

Katalogoví podvodníci nabízejí například zápis do různých rejstříků a katalogů firem, registraci nebo evidenci průmyslových práv ve svých databázích přístupných na internetu, registraci nově zakládaných firem či požadují platbu licenčních poplatků za software, nebo nabízejí umístění do databáze firem na nevýznamné těžko dohledatelné webové adrese.

Konkrétně jsme zaznamenali podvodnou firmu R.O.A.Z. DATA s.r.o., která rozesílá požadavek na platbu 2277,- Kč za náklady na zápis do Rejstříku obchodu a živnosti. Na první pohled vypadá dopis od Rejstříku obchodu a živnosti jako od státní instituce. Podle právníků je to ale ukázkový katalogový podvod. V žádném případě nic neplaťte, protože výzva nemá s obchodním či živnostenským rejstříkem nic společného.  

Problém je v tom, že dopis je psán strohým úřednickým stylem, peníze, které se mají poslat za registraci v Rejstříku obchodu a živnosti, jsou nazvány poplatkem, samotný název registru podobný státním rejstříkům, k dopisu je rovnou přiložena složenka a navíc je popsána živnost dotyčné osoby včetně obsahu podnikání a jejího vzniku. Dopis se dá snadno splést s úředním dopisem ze živnostenského, či finančního úřadu. Ale živnostenský či finanční úřad jsou státní firmy, takže pokud vás oslovuje firma s.r.o. mohlo by vám to napovědět, že není něco v pořádku a po důkladném přečtení dopisu najdete formulaci, že tento formulář je výlučně nabídkou na uzavření smlouvy o registraci podnikatelského subjektu.

Podobných společností, které nabízejí za vysoké částky zařazení podnikatele do svého seznamu zveřejněného na internetu, je mnohem více.

Další takovou podvodnou firmou je Databáze českých firem s.r.o., která sídlí v Brně, neposílá žádné dopisy, ale volají z telefonu s předvolbou Slovenska +421 a požadují poplatek za umístění vaší firmy v databázi českých firem, i když jste si tuto službu nevyžádali. Jejich webová stránka je velmi špatně dohledatelná, není vůbec optimalizovaná, a proto umístění firmy na takovém webu je zcela bez efektu. Navíc vám sdělí, že si ověřují údaje, a že pošlou fakturu. Pokud se ozvete, že jste si tuto službu nevyžádali a chcete, aby vás z databáze odstranili, tak požadují za vymazání z registru a dosavadní služby 3000,- Kč.  Ani v tomto případě jim nic neplaťte!!! Pozor na názvy, přehazují slova v názvu, zakládají další firmy a pokračují ve stejné činnosti lákání peněz od nepozorných lidí.