Aktuality

Pozor – podvodné firmy na evropské úrovni!

29. 11. 2016

=

Vážení kolegové,

=

máme pro vás další upozornění na podvodnou firmu, tentokráte evropského formátu.

Přišla na vaše jméno tlustá obálka s další obálkou, dopisem a formulářem? Důležitě se tvářící hlavička s nápisem European Business Number vytváří dojem, že jde o další otravný formulář, jehož vyplnění si vymínila Evropská unie. (níže najdete náhled, jak tento dopis s formulářem vypadá)

EU s tímto dopisem nemá nic společného. To se vás podvodníci pokoušejí obrat o 677 euro za to, že umístí informace o vašem podnikání do svého (bezcenného) katalogu služeb. A jsou celkem přesvědčiví.

Celý dopis je psán tak, aby ve vás budil důvěru, ale zároveň vyvolával strach z postihu, pokud neodpovíte. Proto je psán anglicky, a proto ta snaha vytvářet dojem oficiální korespondence Evropské unie s referenčními čísly, danou lhůtou pro odeslání odpovědi a zněním dopisu, které si může neseznámený podnikatel vyložit nesprávně.

Dopis je ve skutečnosti iniciativa soukromé společnosti, která je provozovatelem katalogu podnikatelů e-b-n.eu. Ten je prakticky neznámý a osobně se opět domníváme, že byl vytvořen jen za účelem získávání peněz z nic netušících důvěřivých lidí.

Pokud si totiž přečtete ten záměrně nečitelný shluk vět pod částečně předvyplněným formulářem, dozvíte se, že si ve skutečnosti objednáváte placenou inzerci v ceně 677 euro. Službu si objednáváte na tři roky dopředu, čímž souhlasíte s úhradou 2 031 euro. Smlouva se automaticky prodlužuje, a pokud ji chcete vypovědět, musíte podat písemnou výpověď s tříměsíčním předstihem.

V podmínkách a stanovách, psaných šedým písmem na zadní straně formuláře, navíc akceptujete, že se smlouva bude řídit německým právem. Doporučujeme vám tento dopis spálit, protože teplo z hořícího papíru je jediné, čím vám může být European Business Number prospěšné.

 

Náhled dopisu (předvyplněné údaje jsou v rámci zachování ochrany osobních údajů zabarveny na šedo)

dopis1

dopis2

dopis3